• Sv. Angela Merici

Svätá Angela Merici - patrónka našej školy

Narodila sa v roku 1474 v Desenzano  na brehu jazera di Garda v severnom Taliansku. Jej rodina sa presťahovala do domu, ktorý bol blízko polí „Grezze“. Tu žila približne do svojho 17. roku. V dome Mericiovcov mali knihy: Nasledovanie Krista, Zlatá legenda... Angela povedala, že „keď počúvala otcovo čítanie z duchovných kníh začala viesť duchovný život“

Angela ako 17 - 18. ročná stráca sestru a rodičov. Presťahovala sa k rodine svojho strýka Biancosi do Salo aj so svojím mladším bratom. Ako 23 -24 ročná sa vracia do Grezze. Tu žije počas dvadsiatich rokov obyčajný skrytý život dedinskej ženyŽivot naplnený prácou na poli a vo vinici, modlitbou, pokáním, sviatostným životom.

Vstupuje do Tretieho rádu sv. Františka. Dôvod jej vstupu udáva Agostino Gallo:Aby bolo pre ňu ľahšie chodiť na sv. omšu, pristupovať k sviatosti zmierenia a k prijímaniu, pretože v tom čase laikom nebolo dovolené často prijímať Eucharistiu.“

V tom čase mala  videnie  na poliach v „Brudazzo“, v ktorom sa dozvedela, že Boh si ju vyvolil, aby v Cirkvi založila novú spoločnosť.  Vyše 40-ročnú ju františkánski predstavení poslali do Brescie, aby potešila istú šľachetnú vdovu Katarínu Patengolovú, ktorá stratila svojich dvoch synov a dcéru. V Brescii potom zostane žiť s prestávkami (púte, vojnové časy) až do svojej smrti.

Svojím spôsobom života si vyslúžila titul „Matka - sestra ANGELA“Je známa ako radkyňa, duchovná vodkyňa, uzmierovateľka... Oslovujúc mladé ženy svojím životom, pripravuje sa na naplnenie videnia  v „Brudazzo“, a na sviatok sv. Kataríny  25.11. 1535 zakladá Spoločnosť sv. Uršule. 27. januára 1540 zomiera ako 65-ročná.

Sr. Marie - Benedicte Rio, OSU píše:
            "Svätá Angela nebola svätá od narodenia, napriek tomu, čo sa o nej hovorilo v minulosti.
            Musela premáhať seba, aby sa ovládala, zvlášť svoj živý temperament, aby obsiahla dobroprajný postoj ku všetkým,
            čo ju neskôr charakterizovalo,aby sa stala učenlivým nástrojom pod vedením Ducha Svätého.“